Zlatka Obed

Pesem: Večplastna višina

Zlatka Obed  (nekoč Obid/Lokatos )

Rojena 31. avgusta, 1951 v Sloveniji, v Srednji Kanomlji pri Spodnji Idriji.

Zaradi preselitve – v Trst, je prekinila študij na administrativni-ekonomski šoli v Kopru. Z izobraževanjem je nadaljevala na  tržaškem.

– 1980  Izola – v finalu pesniškega natečaja.

– 1981 je začela objavljati poezijo v Primorskih srečanjih; zatem v Mentorju,  Sodobnosti,  Dialogih,  Mladju,  Jadranskem  koledarju,  Fontani,  Mladiki,  Primorskem dnevniku.

– 1983 je dobila Priznanje na 11. republiškem srečanju pesnikov in pisateljev začetnikov.

– 1983 je delila 2. mesto – za novelo – na 11. literarnem natečaju  Mladike, v Trstu.

– 1978 pa do 1990 je za RAI – radio Trst A napisala vrsto pravljic (Pravljica za dobro jutro) in novel, ki so bile predvajane po radiu.

–  pravljica Zlata ograda je uvrščena med Pravljice za lahko noč, RTV   Ljubljana.

– 1987 je postala članica Društva zamejskih likovnikov.

– 1987  je izšla njena prva pesniška zbirka:

Ob vodi in kruhu – ZTT, Trst.

– 1993 Dialogi -Primorska v besedi, uredila Zora Tavčar:  Zaklenjena soba.

–  sodelovala na 23. skupinskih razstavah v Trstu, Gorici, Miljah, Opčinah, Trebčah, Sesljanu, Ricmanjih, Škednju, Gropadi…

– 1998 samostojna razstava v SKD Primorec, – z naslovom: Podobe iz vode in kruha.

– 1988 je postala članica  DSP.

– 1989 članica  Združenja književnikov Primorske.)

– 1998  Zbornik, MLD, Ne joči nad razbitim porcelanom.

– 2000  Tja in nazaj – Andata e ritorno, dvojezični zbornik, Jolka Milič, Žbrinca.

–  2000  Hura! Kolednice, CD glasbena pravljica, COŠ P. T., Trebče

– 2007 Antologija slovenskih pesnic 3. Irene Novak Popov, založba Tuma.

– 2009  Antologija sodobne poezije Slovencev v Italiji,  Rod lepe Vide.

– 2010 je izšla njena druga pesniška zbirka:Ob vodi in kruhu 2, ZTT- Trst.

– 2013 Slovenski avtorji v Italiji,  Martin Jevnikar, uredila  Marija Cenda.

– 2014 je sodelovala Trieste poesia,  XVII festival internazionale della poesia.

(Njena tretja pesniška zbirka Ob vodi in kruhu 3 – še ni dokončana.)