ZNANE NOMINIRANKE IN NOMINIRANEC ZA NAJBOLJŠI LITERARNI PRVENEC 37. SLOVENSKEGA E-KNJIŽNEGA SEJMA

ZNANE NOMINIRANKE IN NOMINIRANEC ZA NAJBOLJŠI LITERARNI PRVENEC 37. SLOVENSKEGA E-KNJIŽNEGA SEJMA

Žirija v sestavi Suzana Tratnik (predsednica), Borut Gombač (član) in Diana Pungeršič (članica) je med knjigami, ki so prispele na razpis, izbrala sledeče nominiranke in nominiranca za nagrado literarni prvenec 37. Slovenskega e-knjižnega sejma:

 

Klemen Kordež: Hladna veriga (LUD Literatura, 2020)

Nina Medved: Drseči svet (JSKD- revija Mentor, 2020)

Natalija Milovanović: Samoumevno (Center za slovensko književnost, 2021)

Teja Močnik: Kamni z Marsa (LUD Literatura, 2021)

 

Klemen Kordež: Hladna veriga (LUD Literatura, 2020)

Iz utemeljitve žirije: »Prvenec Klemna Kordeža Hladna veriga z vehemenco klasičnega romana slika premožno prototipsko ljubljansko družino v prerezu treh generacij, pri čemer zadnja predstavlja pogled v (skorajšnjo) prihodnost. Osebne zgodbe družinskih članov nevsiljivo in vztrajno prepleta z izvirnimi družbenimi komentarji, vezanimi zlasti na popularno kulturo, zaradi česar vsa intimna doživetja in odločitve protagonistov zasijejo v širši, globalni luči. Skozi raziskovanje njihovega odnosa do telesa, spolnosti, dela, umetnosti, posla, vere in sploh vseh (tradicionalnih) vrednot ta epska pripoved z velikim posluhom za temeljna bivanjska vprašanja potrpežljivo in prepričljivo izrisuje smer, v katero rine sodobni človek … Roman o iskanju stika, bližine in smisla na kaskadah tehnologije, (družbenega) uspeha in egoizma.«

Pot do knjige: https://www.ludliteratura.si/knjiga/hladna-veriga/

 

Nina Medved: Drseči svet (JSKD- revija Mentor, 2020)

Iz utemeljitve žirije: »Kljub vznemirljivemu prepletu tem in mnogoterih pogledov na čas – tako na osebni kot na širši družbeni ravni – oblikovno in vsebinsko atmosfero zbirke Drseči svet pesnice Nine Medved preveva tiha zračnost oziroma prepišnost. Za pesmi sta značilna kontemplativna mehkoba in nevsiljivo detektiranje vse bolj drsečega sveta na eni strani in iskanje oprijema z bosimi nogami na drugi.  Skrbno izbrani miselni in vizualni detajli v sebi skrivajo prosojnost, a hkrati nenavadno močan magnetizem,  ki vleče navznoter in s tem bralcu odpira pogled navzven. Kot pravi pesnica sama, pri tem ne gre le za zapuščanje velike zgodbe, ki praviloma pomeni posplošitev, ampak za sprotno redefinicijo oblike in pomena, se pravi za iskanje svojih začetkov oziroma za vztrajanje v izpostavljeni ranljivosti. Naslov posamezne pesmi ni oznaka ali navodilo nad pesmijo, ampak je sidro, ki se skriva na koncu pesmi. Sidro, ki ga pesem dvigne.«

Pot do knjige: https://knjigarna.jskd.si/drseci-svet

 

Natalija Milovanović: Samoumevno (Center za slovensko književnost, 2021)

Iz utemeljitve žirije: »V pesniškem prvencu Natalije Milovanović Samoumevno ni skoraj ničesar povsem samoumevnega, ničesar, v kar bi pesnica ne mogla na ta ali na oni način podvomiti. Ali kot je zapisala sama: »Pesem relativizira vsak pojem / na katerega se lahko pomisli / tudi pojem vsak // a včasih ji mogoče le / uspe zares ujeti nekaj // tedaj se z vrha ulije tok / ob ukrotitvi jezika in / hribolazec globoko zadiha.« Pesničina jedka, inovativna poetika postavi na krhka tla na videz še tako absolutna in nepremakljiva dejstva. In vendar to niso pesmi o spodmaknjenih tleh, polne kipečih simbolov, ki se vzpostavljajo ali brišejo drug v drugem. To je poezija, ki s svojo izrazito poetično močjo sama spodmika tla predsodkom, vnaprejšnjim sodbam, dušečim kalupom in predvsem slepi samozaverovanosti na mikro in makro ravni.  Pesnica suvereno premika in razpira meje oziroma ugotavlja, da je samoumevna meja samo koža našega telesa. Sicer z brazgotinami, pa vendarle«

Pot do knjige: https://buca.si/knjigarna/leposlovje-knjizevnost/poezija/samoumevno/

 

Teja Močnik: Kamni z Marsa (LUD Literatura, 2021)

Iz utemeljitve žirije: »Devet zgodb iz prvenca Kamni z Marsa avtorice Teje Močnik razgrinja samosvoj literarni svet na videz vsakdanje dinamike odnosov med partnerji, prijatelji ali znanci, a med njimi razpira tesnobna občutja, v katerih se nam ni težko najti, saj skozi to pisavo vstopimo naravnost v nelagodje. Niti ni pomembno, kakšni so konci junakov in junakinj ali kako so njihove usode vpete v konkretne časovne ali družbene dimenzije, prav tako ni potrebno medvrstično branje, da bi se izpostavila občutja neizrečenosti, negotovosti in neprivezanosti, skozi katera brodijo samotni liki, ki sta jim, kakor se zdi, priča samo bralka ali bralec.”«

Pot do knjige: https://www.ludliteratura.si/knjiga/kamni-z-marsa/

 

Ime nagrajenca ali nagrajenke bo znano na dan začetka 37. Slovenskega knjižnega sejma, 22. novembra, pogovoru z njim/njo pa boste lahko prisluhnili v oddaji Literarna matineja na valovih Radia Slovenija, Tretji program – program Ars, v sredo, 24. novembra, ob 11:05.

37. Slovenski knjižni sejem bo v virtualni obliki potekal med 22. novembrom in 5. decembrom.

Vabljeni k obisku na www.knjiznisejem.si.