Znan je prejemnik nagrade za najboljši literarni prvenec 2020

Nagrado za najboljši literarni prvenec
36. Slovenskega knjižnega sejma 2020 prejme

BORUT KRAŠEVEC za knjigo
AGNI (LUD Šerpa, 2020).

Nagrado je izbrala žirija v sestavi Diana Pungeršič (predsednica), Žiga Rus (član) in Veronika Šoster (članica).

Predstavitev nagrajenca bo v okviru programa 36. Slovenskega knjižnega sejma potekala v sredo, 25. novembra, ob 11. uri v oddaji Literarna matineja
na Radiu Slovenija, Tretji program – program Ars.

UTEMELJITEV ŽIRIJE ZA NAGRADO KNJIŽNEGA SEJMA ZA NAJBOLJŠI LITERARNI PRVENEC LETA 2020

Borut Kraševec: Agni
Ljubljana: LUD Šerpa, 2020

Podobno kot je naslov prvenca Boruta Kraševca v svoji večplastnosti skrivnosten in (zato) izzivalen, je tudi njegova vsebina polna privlačne zagonetnosti. Ta ni vezana zgolj na zgodbeni zastavek ali naracijo, ki sta sicer domišljena in medbesedilno oplemenitena, temveč njen privlak izhaja iz postopnega, vendar neizprosnega razgrinjanja procesov nezavednega kot temeljnega gibala knjige. Agni ne moremo uvrstiti v kategorijo ljubezenskih romanov, čeprav je ljubezen pravzaprav njeno osišče, težko bi ji rekli srhljivka, a vendar deluje srhljivo, prav tako pa to ni klasičen psihološki roman, četudi ga v samem temelju zanima prav psihologija človeka – zlasti področje strasti in gonov. Da bi se tej potlačeni, vendar še kako gomazeči snovi pripoved čim bolj približala, mora vsaj na videz precej daleč, pogled mora docela potujiti, ga denimo filtrirati skozi oko kamere, stopiti v sanje ali pa dati priložnost živalim, da spregovorijo same. Kajti šele s takšnim odmikom je mogoče priti zares blizu tistemu delu človeka, ki je v sodobnem racionalnem svetu pogosto zatajevan, tudi tabuiziran – njegovi živalski naravi. Agni nas popelje na slovensko podeželje, v samo srčiko »normalnosti«, k štiričlanski družini z očetom, materjo in dvema hčerkama. Skoraj bukolična zasnova s kunci v kletkah, a tudi puško na steni (!), je odličen teren za pomenljiv in grozljiv kontrast, ki ga v zgodbo vnese surova demonična strast: večna človeška tematika, ki lokalno umeščeno pripoved spremeni v univerzalno, docela našo zgodbo. Izpisan z literarno veščino, široko razgledanostjo po kulturni krajini in tankim posluhom za arhetipsko »roman« neizprosno zavrta naravnost v (nepriznani) živec civilizacije. Agni zaboli, vendar tudi katarzično sooči in očisti.

36. Slovenski knjižni sejem bo letos potekal na spletu med 23. in 29. novembrom.
Vabljeni k obisku na www.knjiznisejem.si.