Simpozij “Miti in legende v prostoru” ter 6. Večer jadranske poezije

Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper, Kulturno umetniško društvo Faral in Občina Ankaran prirejajo

SIMPOZIJ

»Miti in legende v prostoru«

v spomin MARJANU TOMŠIČU.

Simpozij bo v petek, 6. oktober 2023, ob 13. uri v prostorih hotela Convent v Adrii Ankaran (v mali sejni dvorani).

Na simpoziju bodo sodelovali:

Suzana Todorović: Jezikovna podoba Slovenske Istre

Vladka Tucovič: Folklorni elementi v Tomšičevi literaturi

Valerija Pučko: Mitska krajina-mitski park v Rodiku

Diana Košir: Hijacint Repič o blaženem Monaldu Koprskem

Vlado Žabot: Slovanska mitologija in slovenski miti

Boris Domagoj Biletić: Na kratko o mitih in legendah hrvaške Istre

Peter Črnilogar: Arheološki park Divje babe

Milena Mileva Blažič: Motiv mrtvaškega plesa v mladinski književnosti

Moderatorki: Tina Sarazin in Tanja Jakomin

Progam bo trajal od 13. do 17. ure.

»Potapljaš se pregloboko in prehitro. Dovoliš, da te vrtinci čustev in vizij potegnejo v svet, kjer ni več markacij. Nujno je, da en del tebe, tvoj stražar, ostane zunaj in budno opazuje dogajanje. Ko opazi, da te vrtinči in požira, mora posredovati. Nezavedno (asociacija na: magično) je lahko zelo zavajajoče, zato nevarno. Potrebuješ samokontrolo. Ko te nosi sila čustev, sanj, blodenj, prividov … si na meji med razumom in prepadom kaosa; takrat je nujna samokontrola. Umik nazaj v svetlobo sonca (dneva, ki je nasprotje noči). Bodi pozoren: magično ali tudi mistično, je brez dna. Moraš, nujno moraš ves čas opazovati kompas, ki ti kaže smer in še en kompas, ki ti kaže globino in hitrost potapljana. Že nekajkrat sem opazil, da sanje, svet vizij, planetarij istrskih štrigerij … jemlješ brez odmika, brez nujne racionalizacije. To je lahko zelo nevarno. Pišem ti iz svojih izkušenj. Vse to sem doživljal tudi jaz. V naravi in povsod, tudi v vasi, v mestu … so prisotne energije in vrtinci teh energij. Ne smeš se jim predajati brez kompasa, brez stalnega opazovanja in varne navigacije. Bodi pozoren na tiste, ki v skupini dominirajo. Velikokrat gre za zavestno ali, kar je še huje, za nezavedno manipulacijo močnih in izkušenih (ki imajo znanje in moč to znanje brez ozirov tudi uporabiti). Zato je odgovornost človeka, ki vodi skupino, enaka odgovornosti pilota velikega potniškega letala. O tem, kaj se lahko zgodi, če mojster zavedno ali nezavedno ni ves čas tisoč odstotno buden, vem veliko hudih, resničnih zgodb, primerov«

Marjan Tomšič

Simpozij je podprla občina Ankaran

 

Kulturno umetniško društvo Faral, Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper in Občina Ankaran prirejajo

6. VEČER JADRANSKE POEZIJE,

 

ki bo v petek, 6. oktobra 2023, ob 18. uri v hotelu Convent v Adrii Ankaran.

Nastopajoči pesniki:

Vlado Žabot (Slovenija),

Nada Galant (Hrvaška),

David Bandelj (Italija),

Aleš Šteger (Slovenija)

SVET JE VMES: pesniško-glasbeno obredje Aleša Štegerja in Jureta Torija

Moderatorka večera: Anita Urbančič

Predstavitev akustičnega izseka iz predstave

KAPLJA SOLI

Po scenariju Patrizie Jurinčič Finžgar, z glasbo avtorice Andrejke Možina in kitarista Janoša Jurinčiča iz Slovenskega stalnega gledališča Trst. Nastopa igralka in pevka Patrizia Jurinčič Finžgar.

»Potapljaš se pregloboko in prehitro. Dovoliš, da te vrtinci čustev in vizij potegnejo v svet, kjer ni več markacij. Nujno je, da en del tebe, tvoj stražar, ostane zunaj in budno opazuje dogajanje. Ko opazi, da te vrtinči in požira, mora posredovati. Nezavedno (asociacija na: magično) je lahko zelo zavajajoče, zato nevarno. Potrebuješ samokontrolo. Ko te nosi sila čustev, sanj, blodenj, prividov … si na meji med razumom in prepadom kaosa; takrat je nujna samokontrola. Umik nazaj v svetlobo sonca (dneva, ki je nasprotje noči). Bodi pozoren: magično ali tudi mistično, je brez dna. Moraš, nujno moraš ves čas opazovati kompas, ki ti kaže smer in še en kompas, ki ti kaže globino in hitrost potapljana. Že nekajkrat sem opazil, da sanje, svet vizij, planetarij istrskih štrigerij … jemlješ brez odmika, brez nujne racionalizacije. To je lahko zelo nevarno. Pišem ti iz svojih izkušenj. Vse to sem doživljal tudi jaz. V naravi in povsod, tudi v vasi, v mestu … so prisotne energije in vrtinci teh energij. Ne smeš se jim predajati brez kompasa, brez stalnega opazovanja in varne navigacije. Bodi pozoren na tiste, ki v skupini dominirajo. Velikokrat gre za zavestno ali, kar je še huje, za nezavedno manipulacijo močnih in izkušenih (ki imajo znanje in moč to znanje brez ozirov tudi uporabiti). Zato je odgovornost človeka, ki vodi skupino, enaka odgovornosti pilota velikega potniškega letala. O tem, kaj se lahko zgodi, če mojster zavedno ali nezavedno ni ves čas tisoč odstotno buden, vem veliko hudih, resničnih zgodb, primerov«

Marjan Tomšič

 

6. Večer Jadranske poezije so omogočili Občina Ankaran, Društvo slovenskih pisateljev in Javni sklad za ljubiteljsko dejavnost Republike Slovenije.

Program Društva slovenskih pisateljev podpira Javna agencija za knjigo RS.