Prihajajo 26. Slovenski dnevi knjige in Sejem na zraku!

Prihajajo 26. Slovenski dnevi knjige in Sejem na zraku!

Vrt Društva slovenskih pisateljev, Ljubljana, 16. – 20. junij 2021

 

Slovenski dnevi knjige so vseslovenski festival, ki se vsako leto odvija v Ljubljani in v partnerskih mestih (Brežice, Sežana, Maribor, Koper, Slovenske Konjice, Lenart, Ormož, Rogaška Slatina, Novo mesto, Celje, Šentilj …). Čeprav je dogajanje v jedru festivala namenjeno slovenski literaturi, se skozenj prepletajo različne umetniške prakse, ki obiskovalcem nudijo poglobljen vpogled v literaturo. Med cilji festivala so ozaveščanje bralne kulture, neposreden stik publike z izvirnimi avtorji različnih generacij ter opozarjanje na dosežke slovenskega leposlovja. Festival v svoj fokus postavlja različne aktualne tematike in širi izbor akterjev, delujočih na področju kulture, pri tem povezuje različne generacije ljubiteljev literature, avtorje in založnike in je priljubljena točka srečevanja ob knjigi.

Po lanski, virtualni izvedbi, se festival tokrat ponovno vrača v živem formatu (na spletni strani www.dneviknjige.si pa bo omogočen tudi spletni prenos dogajanja v živo), ki bo zaživel med 16. in 20. junijem in sicer na Vrtu Lili Novy Društva slovenskih pisateljev, kjer bo obiskovalcem na voljo pester festivalski program. Ta bo ponudil raznolike dogodke, ki kažejo na bogastvo slovenske literature, ob predstavitvah najnovejših knjižnih izdaj različnih slovenskih založb, branjih slovenskih in tujih literatov in izmenjavanju različnih literarnih žanrov, pa velik del dogodkov namenjamo povezavi literarnih ustvarjalcev s tistimi, ki iščejo navdih med knjižnimi platnicami, tistimi, ki o njih razpravljajo, jih oblikujejo in tistimi, ki jih berejo. Festivalski dogodki bodo že tradicionalno dopoldan namenjeni otroški in mladinski literaturi, pri čemer bo festival ponudil tudi več delavnic za otroke in mladino (denimo literarni lov na zaklad, risarske ter striparske delavnice). V popoldanskem času bomo s predstavitvami svežih knjižnih izidov ter okroglimi omizji nagovorili bolj zahtevne bralce ter literarno stroko, ob večerih pa bomo dogajanje zaključili v glasbeno-literarnem prepletu. Z mnogimi partnerji in posameznimi avtorji in avtoricami se bomo iz domačega praga ozirali tudi po soseščini, predstavili projekte mednarodnega in domačega sodelovanja, prevodno literaturo in gostili mednarodne avtorje (med njimi denimo Martina Previšića, Anno Höglund, Lauro Freudenthaler, Pio Leino in Noro Verde). Večja pozornost festivala bo namenjena tudi širjenju bralne kulture skozi interaktivne postavitve, v sodelovanju z Narodno in Moderno galerijo bomo tako slovensko poezijo prepletali z likovno umetnostjo, z društvom prostoRož priredili posebno instalacijo »Neskončna knjiga«, ki bo obiskovalcem na voljo čez celotno trajanje festivala, gostili bomo instalacije Svetlobne gverile in Festivala Fabula, sodelovali pa tudi s Knjigobežnicami in ostalimi partnerji, s katerimi bomo literaturo občinstvu približevali na sveže, inovativne načine.

Ob festivalskem dogajanju bodo Slovenski dnevi knjige prav tako ponudili živi knjižni sejem, Sejem na zraku, ki bo v organizaciji pisarne Ljubljane – Unescovega mesta literature, na vrtu Društva slovenskih pisateljev potekal tri dni, skozi celotni vikend (med 18. in 20. junijem) ter bralstvu ter zainteresirani javnosti ponudil poseben izbor knjig (iz programa več kot 50 različnih založb), med njimi tudi knjižne novosti, s sejemskimi popusti. Sejem na zraku bo potekal tudi pred knjigarno Libris v Kopru (med 16. in 19. junijem), pred knjigarno Antika v Celju (med 16. in 19. junijem) in pred knjigarno Goga v Novem mestu (med 15. in 19. junijem).

Pridružite se nam na že 26. Slovenskih dnevih knjige, ki bodo potekali v živo, na vrtu Društva slovenskih pisateljev, vsak dan med 10. in 21. uro ter na knjižnem Sejmu na zraku, med 18. in 20. junijem, od 10. do 20. ure. Vabljeni!

 

Glavni poudarki festivala:

  • predstavitve svežih knjižnih izidov: na festivalskem prizorišču bodo sodelovale različne slovenske založbe, ki bodo predstavile trenutno najbolj sveže knjižne izdaje;
  • otroški program: festival v širjenju bralne kulture posebno pozornost namenja mladi publiki, ki ji bo letos na voljo več otroških in mladinskih delavnic;
  • interaktivne postavitve: festival ves čas pozornost usmerja v inovativne in interaktivne načine približevanja literature in bralstva, v sodelovanju z galerijami prinašamo posebne pesniško-interaktivne sprehode, instalacije (»Neskončna knjiga« v sodelovanju z društvom prostoRož in slovenskim pesnikom, pionirjem spletne umetnosti in e-literature Jako Železnikarjem, svetlobne postavitve »Literatura luči«, slikarske razstave »Najljubši literarni junaki« …);
  • povezovanje literature z ostalimi mediji: festival bo ponudil tudi glasbene dogodke, mnoga literarna branja, literarna omizja, organizirane sprehajalne ture, izmenjavanju knjig v sodelovanju s Knjigobežnicami …

 

Več o letošnjem programu (podroben program po dnevih in opisi dogodkov) na spletni strani Slovenskih dnevov knjige: www.dneviknjige.si

 

»Slovenski dnevi knjige so vseslovenski festival praznovanja knjige, ki vsako leto prinese pester program tako v Ljubljano kot ostala partnerska mesta po Sloveniji. Po obdobju virtualne odvisnosti se vsi veselimo ponovnega živega stika z literaturo, ki bo v letošnjem letu potekal na prizorišču zelenega vrta Društva slovenskih pisateljev. Pet festivalskih dni programa namenjamo vsem strukturam bralstva, pri čemer prinašamo pogovore in predstavitve najbolj svežih knjižnih izidov, branja slovenskih literatov, v povezovanju literature z drugimi umetnostnimi zvrstmi in interaktivnimi postavitvami pa pozornost posvečamo tudi nadaljnji širitvi literature med bralstvom in negovanju stika med njima.« – Aljaž Koprivnikar, programski koordinator Slovenskih dnevov knjige

 

Sodelujoče organizacije in založbe: Analecta, Avstrijski kulturni forum, Beletrina, Center za slovensko književnost, Društvo slovenskih književnih prevajalcev, Društvo slovenskih literarnih kritikov, Društvo za teoretsko psihoanalizo, Časopis za kritiko znanosti, Festival literature sveta – Fabula, ICORN, IGNOR, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, Knjigobežnice, Litteræ Slovenicæ, Ljubljana – Unescovo mesto literature, LUD Literatura, Madžarski kulturni inštitut, Mariborska knjižnica, Mestna knjižnica Ljubljana, MKC Maribor, Moderna Galerija, Narodna Galerija, PEN Slovenija, Pionirski dom, Projekt Odisejevo zatočišče, prostoRož, Radio Ars, Stripburger, Svetlobna gverila, ŠKUC, Urbane vrane, Univerzitetna knjižnica Maribor, Vrabec anarhist, Zveza bibliotekarjev Slovenije, Založba *Cf., Založba Goga, Založba Malinc, Založba Mladinska knjiga, Založba Miš, Založba Obzorja, Založba Pivec, Založba Sophia, Založništvo Tržaškega tiska …

 

Sledite nam tudi na naših socialnih omrežjih:

Facebook: https://www.facebook.com/pg/slovenskidneviknjige

Instagram: https://www.instagram.com/slovenskidneviknjige/

 

Za medijska in splošna vprašanja:

Kontakt programskega koordinatorja: aljaz.svit@gmail.com, 031/ 773 – 974

Splošni kontakt: dsp@drustvo-dsp.si