25. Slovenski dnevi knjige

Slovenski dnevi knjige vse od svoje ustanovitve dalje, svojo pozornost posvečajo širitvi pomena knjige, pisane besede ter opozarjajo na pomembnosti branja. Z veliko skrbnostjo pri tem zasledujejo premike ter posamezne člene v slovenski knjižni produkciji ter v svoje središče poskušajo postaviti tako literarne ustvarjalce kot njihove bralce, manjše ter večje založnike, knjižničarje, kritike, prevajalce, ilustratorje ter ostale prijatelje knjige. Festival, ki bi letos obeležil 25. obletnico, se zaradi zaostrenih razmer v Evropi in svetu trenutno sooča z izrednimi in nepredvidljivimi izzivi, ki so posledica pandemije korona virusa (COVID-19) ter zavoljo varnosti knjižnih avtorjev, razstavljavcev ter obiskovalcev svoje dogajanje seli v virtualne svetove. Podobno kot se je v trenutnem času spremenila naša vsakdanja izkušnja bivanja, se je, vsaj začasno, spremenil tudi bivanjski prostor knjige ter znotraj tega naš stik z njo. Kot ljudje, bralci, ljubitelji knjige smo pri tem primorani na novo premisliti o možnostih naših interakcij ter sobivanja, znotraj in zunaj knjižnih svetov. Pri tem nam lahko pomaga tudi literatura, ki se v svoji organski naravi odziva na tisto kar nas vse obdaja, iz tega črpa in išče nove izrazne oblike ter možnosti nagovarjanja. Dejstvo je, da v časih negotovosti in osamitve še vedno in še toliko bolj posegamo po knjigah, bodisi po tistih, ki jih prebiramo v virtualnih svetovih, tistih, ki jih hranimo v domačih knjižnicah, ali morda takšnih, ki si jih izmenjujemo ter med seboj priporočamo, kar kaže na človeško primarno potrebo po zgodbah in njihovi delitvi znotraj skupnosti. Knjigam kot hraniteljicam zgodb in vsem tistim, ki so v tej medsebojni izmenjavi vpleteni, želijo Slovenski dnevi knjige v letošnji virtualni postavitvi ponuditi prostor stičišča ter izmenjave. Kot ena osrednjih možnosti vzdrževanja bralne kulture in poskus ohranitve prisotnosti literarnih dogodkov, se je zato pri oblikovanju programa izkazalo izpostaviti povezovanje ter skupni solidarnostni nastop med najširšimi in raznolikimi členi tako slovenskega kot mednarodnega literarnega polja. Letošnja oblika festivala svoje korenine razrašča po spletnih pokrajinah prav v želji povezave literarnih ustvarjalcev s tistimi, ki iščejo navdih med knjižnimi platnicami, tistimi, ki o njih razpravljajo, jih oblikujejo in tistimi, ki jih berejo. Dogodki, ki smo jih pripravili kažejo na bogastvo slovenske literature, ob tem pa opozarjajo tudi na pomembnost njene ohranitve, saj prav literatura v trenutnem zamejenem svetu omogoča ter osmišlja odprti prostor kritičnega razmisleka, skozi preplet fikcije in resničnosti kaže pot navdiha v iskanju alternativnih možnih svetov, nam med platnicami knjig v težkih časih nesebično nudi uteho ter nas med seboj zelo dobrodošlo tudi nagovarja in povezuje.

Aljaž Koprivnikar, programski koordinator 

 

Program boste lahko spremljali na www.dneviknjige.si.

Vabljeni tudi na SEJEM NA ZRAKU, ki bo na vrtu Društva slovenskih pisateljev v Ljubljani, pred knjigarno Libris v Kopru, pred knjigarno Antika v Celju in pred knjigarno Goga v Novem mestu v organizaciji pisarne Ljubljane, Unescovega mesta literature, potekal med 29. in 30./31. majem, med 10. in 18./20. uro. Več na: https://www.mestoliterature.si/novice.html.

 

PROGRAM 25. SLOVENSKIH DNEVOV KNJIGE

SREDA, 27. maj

10.00   Otvoritev 25. Slovenskih dnevov knjige

11.00   S pravljico okrog sveta

12.00   Ilustracije sodobne slovenske literature

13.00   Branje zmagovalnih besedil literarnega natečaja Bodi pisatelj 2020

14.00   Literatura iz soseščine – Balassijev inštitut

15.00   Slovenske založbe predstavljajo – LUD Literatura

16.00   Literatura iz soseščine – Odisejevo zatočišče

17.00   Virtualna okrogla miza »Častni gostovanju Slovenije na knjižnih sejmih v Bologni (2021) in Frankfurtu (2020) – izkoristimo ju!«

18.00   (Brez)mejne igre. O prevajanju fantazijske književnosti

19.00   Naše mlade drame

20.00   Lahkonočnice, sodobne slovenske zvočne pravljice

21.00   Večerna branja slovenske literature za lahko noč

 

ČETRTEK, 28. maj

11.00   Dopoldanski program za otroke

12.00   Gledališke sanje

13.00  Utrinki iz slovenskih knjižnic

14.00  Literatura pobratenih mest – 23. Slovenski dnevi knjige v Mariboru

15.00  Slovenske založbe predstavljajo – Center za slovensko književnost

16.00   Slovenske založbe predstavljajo – Založba Malinc

17.00   Virtualna okrogla miza »Pomen nagrad za samozaposlene v kulturi«

18.00   Virtualna literarna kavarna: Sonce Petovione

 19.00   Naše mlade drame

20.00   Lahkonočnice, sodobne slovenske zvočne pravljice

21.00   Večerna branja slovenske literature za lahko noč

 

PETEK, 29. maj

11.00   Pravljica O fižolčku, ogelčku in slamici

12.00   Slovenske založbe predstavljajo – Založba Morfem

13.00  Slovenske založbe predstavljajo – Slovenska matica

14.00   Slovenske založbe predstavljajo – Založba Beletrina

15.00   Podelitev nagrade Kritiško sito

16.00   Literatura iz soseščine – Odisejevo zatočišče

17.00   Virtualna okrogla miza »Literatura v času epidemije in po njej«

18.00   Pesniški turnir na Slovenskih dnevih knjige

19.00   Naše mlade drame

20.00   Lahkonočnice, sodobne slovenske zvočne pravljice

21.00   Večerna branja slovenske literature za lahko noč

 

SOBOTA, 30 maj

11.00   Slovenske založbe predstavljajo – Založba Miš

12.00   Slovenske založbe predstavljajo – Celjska Mohorjeva založba

13.00   Potreti knjižnih oblikovalcev

14.00   Literarno-filmsko popotovanje -Pet slovenskih avtoric (2019)

15.00   Slovenske založbe predstavljajo – Založba Goga

16.00   Slovenske založbe predstavljajo – Založba ŠKUC

17.00   Pogovor o prihodnosti literature – dijaške in študentske literarne revije

 18.00   Festival Urška

 19.00   Naše mlade drame

 20.00   Lahkonočnice, sodobne slovenske zvočne pravljice

21.00   Večerna branja slovenske literature za lahko noč

 

NEDELJA, 31. maj

11.00   O spominski knjigi in spominih Pionirskega doma

12.00   Slovenske založbe predstavljajo -KUD Sodobnost International

13.00   Literatura iz soseščine – Avstrijski kulturni forum

14.00  Literarno-filmsko popotovanje – Tisoč ur bridkosti za eno uro veselja (2018)

15.00   Slovenske založbe predstavljajo – Znanstvena založba Filozofske fakultete UL

16.00   Z Litteræ Slovenicæ na omnibus po svetu

17.00   Knjižni vplivnež ali literarni kritik – komu sledi bralec, komu stroka?

18.00   Portret Shive Nazarahari, iranske aktivistke, rezidentke mreže ICORN v Ljubljani

19.00  Naše mlade drame

20.00   Lahkonočnice, sodobne slovenske zvočne pravljice

21.00   Zaključek 25. Slovenskih dnevov knjige