Tina Bilban

Tina Bilban (1983) je na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani študirala filozofijo in primerjalno književnost ter doktorirala na področju literarnih ved. Deluje kot raziskovalka, pisateljica, publicistka, literarna kritičarka in urednica. Piše prozo in poučno/stvarno literaturo za otroke in odrasle. Njeno delo se ves čas giblje na preseku med literaturo, znanostjo in filozofijo. Je predsednica Slovenske sekcije IBBY  ̶  Mednarodne zveze za mladinsko književnost (2020 – ) in članica izvršnega odbora Društva slovenskih literarnih kritikov (2019 -). Že vrsto let sodeluje kot strokovna sodelavka s Pionirsko, Centrom za mladinsko književnost in knjižničarstvo pri Mestni knjižnici Ljubljana, pri pripravi Priročnika za branje kakovostnih mladinskih knjig, v letih 2020 in 2022 pa je bila/bo članica žirije za Andersenovo nagrado (Hans Christian Andersen Award), osrednjo mednarodno nagrado na področju mladinske književnosti.

Proza:

• 2010 Interferenca, Mladinska knjiga
  • 2019 Hvala za škarje, Miš

Strokovne monografije, esejistika:

• 2012 Na poti k času, Annales
  • 2017 50 abstraktnih izumov, Miš
  • 2018 Knjige na temo staranja in starosti (soavtorica z mag. Tilko Jamnik), Miš
  • 2019 Kaj sploh je to?, Miš

Nagrade in nominacije:

• 2018 znak kakovosti zlata hruška (50 abstraktnih izumov)
  • 2020 znak kakovosti zlata hruška (Kaj sploh je to?)