Aleš Jelenko

Aleš Jelenko (Celje, 1986) iz Slovenskih Konjic je avtor pesniških zbirk Kontejner (2016), Prvinska govorica (2017), (Ne)obstoj  (2018), Paralelna vesolja (2021) in Terra Incognita (2022). Je avtor knjige kratke proze Zgodbe iz podtalja (2020) in knjige dramskih tekstov za mladinska gledališča z naslovom Praznina (2021).

Objavlja v vseh vidnejših literarni revijah pri nas (Literaturi, Sodobnosti, Apokalipsi, Poetikonu, Mentorju, Zvonu, Rasti, Vpogledu ...) in v tujini (Rukopisi, Artikulacije, Armağan, Čovjek-časopis, Kariothraftis, Eurolitkrant in Laboratori poesia).

Je dvakratni finalist Festivala mlade literature Urška, finalist Pesniškega turnirja, prejemnik Mentorjevega feferona za najboljšo protestno pesem, zmagovalec mednarodnega natečaja Ritratti di poesia v Rimu, prejemnik Občinske Prešernove nagrade v Slov. Konjicah, prejemnik nagrade za najboljšo kratko zgodbo Slavističnega društva Dolenjske in Bele krajine ter prejemnik tretje nagrade za cikel poezije na pesniškem natečaju revije Mladika v Trstu. Njegova drama Poišči me je doživela uprizoritev v Slovenskem mladinskem gledališču.

Je idejni vodja literarnega festivala Spirala ter urednik istoimenske literarne revije. Je sourednik revije za umetnost in dialog kultur Provinca in mentor delavnic kreativnega pisanja za mlade in odrasle. Občasno piše kolumne, recenzije in eseje za spletne portale kot so Koridor – križišča umetnosti, Revija Primus, AirBeletrina, Vrabec anarhist

Kot avtor je sodeloval na različnih literarnih festivalih – festival mlade literature Urška (JSKD), Dnevi poezije in vina (Beletrina), Izrekanja (Osrednja knjižnica Celje), Verzionar (KUD Artista), Festival mladih pisaca Alpe-Adria (Umjetničke Artikulacije) in Spirala (Splošna knjižnica Slovenske Konjice).

Njegove pesmi so prevedene v številne jezike (angleščina, nemščina, italijanščina, grščina, hrvaščina, srbščina in madžarščina). V letu 2020 je izšla knjiga izbranih pesmi v grščini z naslovom Časovna zanka (Vakxikon Publications).

Avtorjeve pesmi so se znašle tudi v antologijah Sončnice (Hiša poezije, 2018), Slišiš goreti sonce (Hiša poezije, 2019), Antologija mlade slovenske poezije v grščini (Vakxikon Publications, 2018), Peace lover (Contemporary literary society, 2020) in Tenous breaths of girls (Vishwabharati research centre, 2020).

Pesniške zbirke:

• Od poezije do sanj (samozaložba), 2006
  • Ko duša vidi (samozaložba), 2014
  • Kontejner (Volosov hram), 2016
  • Prvinska govorica (Kulturni center Maribor), 2017
  • (Ne)obstoj (Volosov hram), 2018
  • Paralelna vesolja (Mariborska literarna družba), 2021
  • Terra incognita (KUD Apokalipsa), 2022

Kratka proza:

• Zgodbe iz podtalja (Volosov hram), 2020

Drame:

• Praznina – pet dramskih besedil za mladinska gledališča (Volosov hram), 2021