Nagrada za najboljši literarni prvenec knjigi Apalaška pot: 3500 hribov in Amerike Jakoba J. Kende

Nagrado za najboljši literarni prvenec 35. Slovenskega knjižnega sejma 2019 je prejel

Foto: Jože Suhadolnik

Jakob J. Kenda za knjigo
Apalaška pot: 3500 hribov in Amerike (Založba Ispo, Ljubljana).

Nagrada je bila razglašena 27. 11. 2019 na dogodku
(Literarni večer in podelitev nagrade za najboljši prvenec in nagrade Radojke Vrančič za mladega prevajalca –
neposredni prenos na Radio Slovenija – Program Ars)
na Pisateljskem odru 35. Slovenskega knjižnega sejma.

Nagrado je izbrala žirija v sestavi
Denis Škofič (predsednik), Martina Potisk in Goran Dekleva.

UTEMELJITEV ZA NAGRADO KNJIŽNEGA SEJMA ZA NAJBOLJŠI LITERARNI PRVENEC LETA 2019
JAKOB J. KENDA: APALAŠKA POT: 3500 KILOMETROV HRIBOV IN AMERIKE

Prvenec Apalaška pot: 3500 kilometrov hribov in Amerike Jakoba J. Kende, označen kot potopisni roman, se pravzaprav vseskozi giblje na meji med stvarno reportažo in literarnim potopisom. Pri tem avtorjev izjemno izbrušen in izčiščen slog, pronicljiv humor, občutek za suspenz ter raba literarnih prijemov, kot so prolepsa, prepričljiv dialog, vložena zgodba, intertekstualnost, v sklopu katere prednjačijo predvsem citatne aluzije, ki jih črpa tako iz slovenske kakor iz svetovne zakladnice književnosti, odtehtajo v prid literarnosti. Kenda se v svojem prvencu pokaže kot minuciozen opazovalec in poznavalec ameriške narave, družbe, kulture ter pohodništva. Pred nas razgrne teme z esejizacijo in meditacijo ali pa jih nevsiljivo odstre preko odnosov in življenjskih zgodb ljudi ter sopotnikov, ki jih srečuje na svoji dolgi poti. Tako pred našimi očmi zaživi prepričljiva slika sodobne Amerike, kakor tudi njene zgodovine. Na eni strani opiše čisto konkretne pojave v Ameriki, kot so nastanki črnskih četrti in problematiko drog, na drugi strani pa v svojo pripoved spretno vnese abstraktne teme, kot je vpliv teorije transcendentalistov na pohodništvo, ne da bi pri tem razbil tekoči pripovedni tok. S tem pa mu tudi uspe, da je Apalaška pot: 3500 kilometrov hribov in Amerike erudistsko in obenem izjemno berljivo izpisana knjiga.