Letošnja Stritarjeva nagrajenka je – DIANA PUNGERŠIČ

Na sklepni prireditvi letošnjega,
15. festivala Pranger,
v soboto, 30. junija 2018, ob 20. uri,
v Kulturnem centru Rogaška Slatina

bomo svečano podelili
STRITARJEVO NAGRADO 2018,
nagrado Društva slovenskih pisateljev
za mladega literarnega kritika oziroma kritičarko.

Nagrada je namenjena mladim, obetavnim kritiškim avtoricam in avtorjem, ki s svojim pisanjem in prodornim ocenjevanjem literarnih del vstopajo na področje kulturnega ustvarjanja in ga s svojo poglobljeno oceno pomembno sooblikujejo.

Letos nagrado prejme:
DIANA PUNGERŠIČ.


Foto: Amadeja Smrekar

Izbrala jo je žirija v sestavi:
Vlado Motnikar (predsednik),
Katja Klopčič Lavrenčič
ter
Maja Šučur.

Utemeljitev žriije:


Literarna kritičarka Diana Pungeršič na kritiškem področju deluje že več let, svojo povezanost z literaturo pa dokazuje tudi s prevajalskim delom (leta 2016 je zanj prejela nagrado Radojke Vrančič), s pogovori z literarnimi ustvarjalkami in ustvarjalci, pisanjem spremnih besedil, vodenjem bralnega kluba v Mestni knjižnici Izola itd.. Kritike objavlja v večini slovenskih kulturnih medijev, razume tako horizont pričakovanja bralcev literarnih revij kot poslušalcev radia, ob tem pa ostaja suverena tako ob branju pesniških kot pripovednih besedil. Njeno pisavo odlikujejo razgledanost po sodobni slovenski in evropski književnosti, spoštljiv pristop do obravnavanih besedil, pronicljiva interpretacija, prepričljiva argumentacija in tisto, morda najmanj oprijemljivo: dober uvid. Obravnavanih del pri tem ne sili v prokrustovo posteljo vnaprejšnjih opredelitev, ampak se brez težav vživlja v posamezne poetike, odkriva njihovo notranje življenje in znotraj njih natančno opozarja na njihove dobre in slabe strani, vse to pa prepričljivo umešča v širši avtorski in družbeni kontekst. Člani žirije soglasno ugotavljamo, da delo Diane Pungeršič v zadnjih letih med mladimi slovenskimi kritiki vidno izstopa.

                                                                                                                                                                      V Ljubljani, 7. junij 2018
Vabljeni v Rogaško Slatino!
  
www.pranger.si