Dobrodelna spletna akcija Kultura šteje! in nastopajoči avtorji

Društvo slovenskih pisateljev bo v sodelovanju s slovenskimi založniki v četrtek, 17. decembra 2020, v predprazničnem času obdarovanja, ko zaradi pandemije virusa covid-19 ostajajo vse kulturne institucije in knjigarne zaprte, organiziralo večurno dobrodelno spletno akcijo z maratonskim branjem 15 vrhunskih avtoric in avtorjev.

Nastopajoči avtorji in avtorice, izbrani s strani urednikov priznanih slovenskih založb, bodo predstavili literarna dela, ki s svojo navdihujočo vsebino prinašajo optimistična sporočila za današnji čas.

Pričnemo ob 11. uri in končamo v poznih nočnih urah. Urnik maratonskih branj bo objavljen dan pred dogodkom. Dobrodelno spletno akcijo z maratonskim branjem lahko spremljate na Facebook strani DSP kot tudi na našem YouTube-kanalu in DSP spletni strani, ter na portalih sodelujočih založb.

V času trajanja dogodka bodo založbe ob vsakem prejetem naročilu ene izmed predstavljenih knjig en dodaten izvod prodane knjige namenile za predpraznično obdarovanje zdravstvenega osebja v Ljubljani. Ob nakupu knjige kot namen plačila navedite [Kultura šteje!]. Predaja knjig bo potekala po zaključku akcije.

 

Z nakupom knjig boste podprli slovenske založnike in obdarovali z močjo besede.

  

Kultura šteje!

P/Ostani kulturen & obdaruj s knjigo

 


 

Video posnetke dobrodelne spletne akcije Kultura šteje! si lahko ogledate tukaj (1. del) in tukaj (2. del).

 


Urnik branj avtoric in avtorjev

 

Sodelujoče založbe

 

 

Sodelujoči avtorji

Luna Jurančič Šribar, Kontrukt, d. b. o., Litera, 2020

 

priporočilo urednika:

Luna Jurančič Šribar je mlajša avtorica sodobne slovenske literature, vendar je njena pisava zelo značilna in prepoznavna že od vsega začetka. V prvi kratkoprozni zbirki Konstrukt, d. b. o., se Jurančič Šribar predstavi kot pisateljica s kar najširšim razponom upovedovanja zgodb, s katerim še kako upraviči sam naslov, kajti zgodbe izkazujejo spretno konstruiranje ne glede na zvrst. (I)zbrane zgodbe so razdeljene na štiri sklope s podnaslovi: Po domače, Spolzke, Smrtno resne in Onkraj. Opisali bi jih lahko kot pripovedi o domač(n)ih zagatah, ki se preko erosa in tanatosa prelevijo v fantastiko. Že pri uvodnih zgodbah bralke in bralci dobimo občutek, da smo vstopili vanje zelo neposredno, da nismo le zunanje opazovalke ali opazovalci, ampak smo v samo dogajanje skorajda izkustveno vpleteni. Pri skoraj vseh zgodbah je v ospredju avtoričina subtilna šaljivost, ki je odsev zgodbarske spretnosti ter veščega krmarjenja med domišljijo in navideznim vsakdanom. Zaradi dobro zasnovanega in vešče izpeljanega literarnega konstrukta pa zgodbam verjamemo, tudi ko se v njih zabrišejo logične in izkustvene meje med fantastiko in stvarnostjo.

izjava avtorja:

“Sneg nas zavije v tišino in zmehča ostre robove sveta pozimi, literatura pa je tega zmožna kadarkoli. In želim si, da bi naše zgodbe to omogočile tudi prizadevnim in pogumnim ljudem, ki nam v teh časih vsakodnevno rešujejo življenja.”

Luna J. Šribar

povezava za nakup knjige na spletu:

https://www.zalozba-litera.org/Pages/Knjiga.aspx?BookID=467

 

Muanis Sinanović, Krhke karavane, LUD Literatura, 2020

 

priporočilo urednika:

Muanis Sinanović je pesnik in prozaist mlajše generacije, med drugim avtor nagrajenega pesniškega prvenca in v zadnjem času čedalje bolj prepoznaven mislec. Z novo zbirko Krhke karavane je našel zrel glas, ki v premišljeni in dodelani poeziji razmišlja o identiteti posameznika v času družbenih sprememb. Njegova poezija je obenem osebna in družbeno kritična, njegov glas je glas mladega posameznika, a tudi kateregakoli pripadnika manjšin. V zbirki se posveča temam, kot so migracije, religija in drugačnost, kar daje Krhkim karavanam pomembno družbeno težo.

izjava avtorja:

“Nočni nomadi smo bili, razpršeni smo tvorilo ozvezdje na zemlji.”

Muanis Sinanović

povezava za nakup knjige na spletu:

Povezava do knjige: https://www.ludliteratura.si/knjiga/krhke-karavane/

Povezava do nakupa: https://www.primus.si/krhke-karavane/

 

Suzana Tratnik, Dva svetova, Škuc, 2009

 

priporočilo urednika:

Kratke zgodbe povezuje lezbična motivika skozi prizmo srednješolskega, študentskega in »odraslega« življenja, a tudi širših družbenih ali aktivističnih vprašanj, ki za protagonistke nikakor niso ločena od njihovega vsakdanjega življenja. Vsa odstopanja in prelomi, ki so posledica napetosti med različnimi predstavami in prepričanji, pa se vrinejo tudi v prijateljske in ljubezenske odnose ter kot nevidna rdeča nit polarizirajo osebne svetove junakinj. Zgodbe nemalokrat odlikuje humor, ki na nevsiljiv način izpostavi tudi kritično ost. Zbirka kmalu izide v makedonskem prevodu.

izjava avtorja:

“Izrisal mi je natalno karto in tako sem izvedela, da bom potovala v tujino, zavrgla večje število ideologij in našla ljubezen na nenavadnem kraju.”

Citat iz knjige, Suzana Tratnik

povezava za nakup knjige na spletu:

www.skuc.org/izdelek/suzana-traznik-dva-svetova/

 

Anja Novak – Anjuta, Rane rane, Sanje, 2020

 

priporočilo urednika:

Zaželela si je poezije, pesniške knjige, ki bi se aktivno razraščala v čas in prostor kot korenine in krošnja kakšnega drevesa. Nepredvidljivo, divje, proti soncu in v beton, če je treba. Preživet. In preživet je treba, zato, da lahko začneš živet. Kar je poslanstvo. Kar je smisel. Drevo, ki ne bo nikoli umrlo, ker trosi in razdaja naokrog semena. (In celo rodi, potem, ko zacveti in mu uspe zapeljat metulja in čebelo.) Vsaka smrt, vsaka zlomljena ali strohnela veja, vsak grob pod drevjem, je lahko zgolj samo in edinole le  – rana – brazda –, v katero pade seme in iz katere zraste novo življenje v novo smrt za novo življenje.

Vmes pa rožice, poganjki, še rožice in listki, sadeži in veter pa nevihte, toča, cviljenje in celjenje.

Kako poetično.
Z distance.
A surovo,
ko greš blizu.

izjava avtorja:

“Prijateljstvo je ljubezen

do ranljivosti drugega.”

 

“Naj rane in ranljivost povezujejo in ne ubijajo.

Za vsako bolečino rožca rase.

Bodite rože svojim bližnjim in daljnim.

Obliž, balzam, prijatelj.

Srečno 2021.”

ranerane.si, iz pesmi Obvestilo starkam

povezava za nakup knjige na spletu:

https://www.sanje.si/rane-rane.html

 

Bina Štampe Žmavc, Pesem v oblačku, Založba Pivec, 2020

 

priporočilo urednika:

Bina Štampe Žmavc je tokrat svojo pesniško lestev spletla vse do oblačka, o katerem se sprašuje: Je to pesem, ki jo je prekril oblak ali oblak, poln pesmi? Je pesem, ki se je skrila v oblačku ali oblaček, kjer pesem stanuje? Ali je to oblaček, ki je sam po sebi pesem, ko jadra čez nebo? Morda skrivnost pesmi, ki se skriva v oblačku, pesem v oblačku misli, kjer potuje skrivnostni zmajl emajl, da požuga svetu, ker ta svet je na pol in od polovic ena ves svet postaja, a drugi, vse manjši, ostaja nič? Vse to in še veliko več boste  izvedeli, če pokukate v Pesem v oblačku … In ko boste pokukali vanjo, boste našli 42 pesniških umetnin, odetih v igrivo, sanjavo pravljično podobo ilustracij Darke Erdelji.

izjava avtorja:

“Nisi sama,

je rekla pesem

v temnem tunelu.”

Louise Glück

povezava za nakup knjige na spletu:

https://zalozba-pivec.com/knjigarna/pesem-v-oblacku

 

Snežana Brumec, Eden izmed nas, Beletrina, 2020

 

priporočilo urednika:

Biografski roman Eden izmed nas Snežane Brumec govori o enem prvih slovenskih letalcev, vojaškem pilotu Alojziju Knapu (1904–1933), ki je tudi avtoričin prastric. Pomembna dimenzija kratkega romana o (pre)kratkem življenju, polnem strasti do letalstva, ki je nastal tudi na podlagi njegovih dnevniških zapisov, je ljubezenska zgodba med pripadnikoma različnih družbenih skupin. Ta je sicer že na začetku obsojena na neuspeh, a ni zato nič manj čutna in usodna. Ljubezenska zgodba izjemnega letalca, ki v romanu za mladino in večne pustolovce razgrinja svet letalstva, strasti in rivalstva med piloti ter zgodovinske okoliščine in tragedijo posameznika.

izjava avtorja:

“Najprej so se ljudje srečevali. In potem ugotovili, da jih ob srečanjih prevzame posebno občutje. Ker so ga občutili ob srečanjih, so ga poimenovali sreča. Tako imamo Slovenci že v svojem jeziku zapisano, kje jo najdemo. Sreča je v srečanju. Zato v 2021 vsakemu in vsem izmed nas želim veliko srečanj!”

povezava za nakup knjige na spletu:

https://beletrina.si/knjiga/eden-izmed-nas

 

Renata Salecl, Strast do nevednosti, Mladinska knjiga, 2020

 

priporočilo urednika:

Nevednost ni le odsotnost ali nasprotje znanja, je tudi zamolčano védenje, namerno neznanje in še marsikaj.

Zavestno ali nezavedno, pasivno ali aktivno neznanje ni nov fenomen niti ni v celoti nekaj negativnega. Kar se je spremenilo in je značilno za našo postindustrijsko in informacijsko dobo, je to, da smo konstantno izpostavljeni veliki poplavi informacij in dezinformacij. In ker je v tem preobilju informiranosti marsikdaj težko ločiti resnico od laži, se čedalje več ljudi zavestno odloča za nevednost.

Filozofinja in sociologinja dr. Renata Salecl se na mehanizme družbene dinamike dobro spozna. V najnovejši knjigi je vzela pod drobnogled številne in najrazličnejše primere ignorance ali zatiskanja oči pred vednostjo. S pomočjo zgodb in analize nam pomaga razumeti, zakaj se čedalje več ljudi zavestno odloča za nevednost.

izjava avtorja:

Komu verjet? Kaj je znanje? Kaj je vednost? Kaj je moč dvoma? Ali pravzaprav želimo vedeti tisto, kar nas bo bolelo? Ali nam lahko vednost recimo omogoča lepše življenje? Ali nam lahko življenje poslabša? Vsa ta vprašanja naslavljam v novi knjigi, kjer se sprašujem, zakaj ljudje, čeprav trdimo, da želimo marsikaj vedeti, najdemo cel kup načinov, da si zatiskamo oči. Francoski psihoanalitik Jacques Lacan je izumil besedo “strast do nevednosti”, izraz, ki izhaja iz budizma. Opazil je, da mnogi pacienti prihajajo k njemu z željo razumeti svoje travme in težave, potem pa so naredili vse, da ne bi vedeli. V knjigi poudarjam, da živimo v času, ki pravi, da smo na znanju temelječa družba, ampak strukturno obstaja veliko načinov, kako družbe, korporacije, politika, preprečujejo ljudem priti do nekih informacij. Imamo zaščitne zakone, težko pridemo do znanstvenih člankov. Na osebni ravni pa analiziram to v našem življenju, recimo, ko se soočamo s travmatičnimi izkušnjami, vprašanji vezanimi na zdravje, na naše gene, možgane. Poudarjam, da tudi ljubezni ne bi bilo brez nevednosti. Ukvarjam se s problemom lažnih novic, teorijami zarote. V vsem tem je ključno, da ohranjamo dvom, ki ga najlažje ohranjamo z branjem. Zato je na nas, posameznikih, da sami s pomočjo knjig ohranjamo dvom in sami pridemo do informacij ter se s pridobljenim znanjem borimo proti lažnim novicam, teorijam zarote, s tem, da se identificiramo z nečim, kar je dokazano, znanstveno utemeljeno.

povezava za nakup knjige na spletu:

https://www.emka.si/webapp/wcs/stores/servlet/sl/emkasi/strast-do-nevednosti-%28subvencija%29-p-9789610158868?utm_source=DSP

 

Veronika Simoniti, Ivana pred morjem, Cankarjeva založba, 2019

 

priporočilo urednika:

Ivana pred morjem je mešanica družinskega, ljubezenskega in vojnega romana, celo nekakšne kriminalke. Zgodbo požene skrivnostna babičina fotografija, ki jo pripovedovalka najde med pospravljanjem hiše, za katero je končno našla kupca. Na njej babica za roko drži njeno mamo in je noseča, toda pripovedovalka nima ne strica ne tete. »Kaj se je zgodilo z otrokom?« je vprašanje, ki jo z bralcem vred povleče v rekonstrukcijo preteklosti, s katero sestavi čudovito lepo, a tudi pretresljivo zgodbo, predvsem pa čas druge svetovne vojne in ljudje, ujeti vanjo, vstanejo pred našimi očmi v vsej njihovi otipljivosti. Tako kot je otipljiv spomin v pred-digitalni dobi.

izjava avtorja:

“Brez spominov ni časa in ni prostora, brez spominov ni sveta. Svet je šele, odkar smo v njem mi s svojimi spomini. Svet je muzej, ki je prostor s časom in čas s prostorom.”

Citat iz knjige Ivana pred morjem

povezava za nakup knjige na spletu:

https://www.emka.si/webapp/wcs/stores/servlet/sl/emkasi/ivana-pred-morjem-subvencija-p-9789612823535?utm_source=DSP

 

Zoran Pevec, Miriam Drev, Ivan Dobnik, Glasovi slovenske poezije 4, Hiša poezije, 2019

 

priporočilo urednika:

V knjigi Glasovi slovenske poezije 4, založbe Hiša poezije, objavljajo v slovenščini in v nemščino prevedene svoje pesmi pesnica Miriam Drev in pesnika Ivan Dobnik ter Zoran Pevec. Iz omenjene knjige bo svoje pesmi in pesmi Miriam Drev ter Ivana Dobnika bral zoran Pevec.

izjava avtorja: 

“Pesnik iz province je pjeb iz Cjela, ima telo, glavo, trup in ude. Hodi po brezpotjih svojega malega mesta in velikega sveta. In včasih pomisli – tako majhna je moja glava, pa tako veliko besed je v njej.”

povezava za nakup knjige na spletu:

https://www.emka.si/webapp/wcs/stores/servlet/sl/emkasi/glasovi-slovenske-poezije-4-p-9789617016727

 

Marko Kravos, Matični vosek: pesmi in beležke, Hiša poezije, 2020

 

priporočilo urednika:

Pesniška knjiga Matični vosek je še en biser v bogatem opusu pesnika, otroškega pripovednika, esejista in prevajalca Marka Kravosa.  »Zadnji meseci in tedni so mi bili izziv in spodbuda. Verjamem, da je zdaj pesmi dovolj (44), da so v skončani obliki in da so lepo spletene v razdelke in celoto. Veliko je disonanc v posameznih besedili, veliko tudi sicer raznorodja: a to je v naravi mojega pesnjenja – združevati smeh in bridkoumno pamet; jedko sol in milino pomladnega zelenila. Morda je to od moje sredozemske paše, morda od razmršenih časov; še najbolj prav pa bo reči, da sem po duši tak: od popka dol eno, od popka gor drugo, in na desni polovici rdeč, na levi pa oljčnozelen.« (Iz pisma Marka Kravosa uredniku Ivanu Dobniku).

izjava avtorja:

“Obrzdani …

Spet bo potrebna zgovorna beseda,

da potolaži usta brez poljubljanja.”

verzi iz Matičnega voska

povezava za nakup knjige na spletu:

https://www.emka.si/webapp/wcs/stores/servlet/sl/emkasi/mati%C4%8Dni-vosek-%28sub%29-p-9789617016789

 

Branko Cestnik, SONCE PETOVIONE, Celjska Mohorjeva družba, 2019

 

priporočilo urednika:

Branko Cestnik se je v svojem prvem romanu izkazal z izjemnim talentom pripovednega žanra in z umetelnim leposlovnim jezikom. Ta zgodovinski roman zahteva izkušenejšega bralca. Opremljen z zemljevidoma in slovarjem pojmov nas doživeto prestavi v rimski imperij konec 2. stoletja, kjer se celo srečamo z nekaterimi resničnimi zgodovinskimi osebnostmi, predvsem pa spoznamo poganski duh antičnega mesta Ptuj, v katerega prvič vstopi krščanstvo in ki mu je kresnikov finalist s tem že sedaj klasičnim romanom postavil veličasten spomenik.

povezava za nakup knjige na spletu:

https://www.mohorjeva.org/izdelek/sonce-petovione/

 

Lucija Stepančič, Naj me kdo zbudi, Goga, 2020

 

priporočilo urednika:

Roman se začne kot ljubezenska zgodba v sodobnih Firencah, potem pa začneta glavna junaka, študentka in skrivnostni aristokrat, kot za šalo preskakovati stoletja, gibljeta se med svetovi živih in mrtvih. Napeta zgodba polna fantastike, mistike in obešenjaškega humorja.

izjava avtorja:

“Naj vam kar takoj povem, da gre za mojo najljubšo med lastnimi knjigami, za delo, ki je nastalo skorajda brez težav, zato pa z velikim užitkom. Nikoli prej si ne bi mogla niti misliti, da je mogoče tako sproščeno delati. Med obskurnostjo tematike in lahkotnostjo obdelave vidim precej obetavno nasprotje, ki romanu daje zagon od začetka do konca, in ki bo, kot upam, tudi bralce držala v začaranosti.”

povezava za nakup knjige na spletu:

https://www.goga.si/izdelek/naj-me-kdo-zbudi/

 

Tone Hočevar, Skušnjave, KUD Sodobnost International, 2019

 

priporočilo urednika:

Skušnjave nas popeljejo v središče dogodkov, v vrtince vojnih viher in krvavih diktatur, političnih spletk, neresnic in polresnic, dvomov in dilem. Dolgoletni poročevalec, legenda slovenskega novinarstva Tone Hočevar v knjigi osvetli zaodrje velikih svetovnih preobratov minulega pol stoletja. Njegova zgodba presega meje žanra in se bere kot kriminalka. Služboval je v Mehiki, na Kubi, obiskal je Berlin ob padcu zidu, se z Združenimi narodi odpravil v Afriko, gledal za obzidje Vatikana, bil vabljen na zajtrke Opus Dei, se srečeval z ljudmi, ki so pisali zgodovino …

izjava avtorja:

“V tebi mora biti ta drža, da ne poklekneš, da ne počepneš, da se ne plaziš.”

Citat, Tone Hočevar

povezava za nakup knjige na spletu:

https://www.sodobnost.com/izdelek/skusnjave/

 

Vlasta Nussdorfer, Nekaj vam želim povedati, Beletrina, 2020

 

priporočilo urednika:

Avtorica v avtobiografiji prvič na ogled postavlja svojo izredno zanimivo, dinamično in ustvarjalno poklicno pot preko številnih zgodb in anekdot, sprehodi se od svojega otroštva do poklica tožilske pripravnice, namestnice tožilca, okrožne, višje in vrhovne državne tožilke. Opisano je tudi obdobje njenega predsedovanja Društvu državnih tožilcev Slovenije in Belemu obroču Slovenije ter številne poti dobrodelnosti.

Vrh njene kariere je bila funkcija varuhinje človekovih pravic Republike Slovenije. Prvič javnosti spregovori o svetovih mnogih, ki živijo na robu, ter iskrivo opiše osebne vzpone in padce. Prav te zgodbe so v njenem življenju povezane z mnogimi liki, ki v knjigi dobijo prepoznavne obraze in zaživijo z vsemi človeškimi lastnostmi. Spomini so prežeti s soncem in temo, lepoto in bedo, napisani pa v napetem slogu, ki nikogar ne bo pustil ravnodušnega. Premnoge tančice njenega življenja se skozi knjigo odstirajo v vprašanju: je bilo vredno? Odgovor nanj se piše vse do konca.

izjava avtorja:

odlomek iz svoje knjige l. št.307

“Zgodba o goseh neznanega avtorja je izjemno poučna.

Zakaj gosi med selitvijo na jug letijo razvrščene v obliki črke V ? Vsaka prica z mahanjem kril ustvarja vzgon za tisto, ki leti za njo. Z letenjem v formaciji črke V zmore jata leteti vsaj za 71 odstotkov dlje, kot bi lahko vsaka ptica posebej .

Kadar kakšna gos zavije iz jate, takoj začuti upor do samostojnega letenja in hitro prileti  nazaj , da izkoristi vzgonsko silo ptice pred seboj .Če bi imeli ljudje gosjo pamet, bi ostali skupaj z ljudmi, s katerimi si delimo smer.

In še to nas učijo gosi-ko se vodilna gos utrudi, prepusti mesto drugi gosi. Ostale se od zadaj oglašajo in jo spodbujajo ,da ohranja hitrost.

Kadar kakšna gos zboli ali jo zadane šibra, za njo poletita še dve , ki ji nudita pomoč.

Pomen sodelovanja in skrbi za sočloveka je ultimativno sporočilo zgodbe.

Ostanimo torej drug ob drugem.”

“Dodajam: zlasti v teh težkih časih.”

povezava za nakup knjige na spletu:

https://beletrina.si/knjiga/nekaj-vam-zelim-povedati

 

David Bandelj, Enajst let in pol tišine, Slovenska matica, Mladika, 2020

 

priporočilo urednika:

Enajst let in pol bi našteli, če bi za vsako žrtev holokavsta molčali eno minuto, in prav ta številka kot metafora brezčasja je dogajalni prostor pesniške zbirke Davida Bandlja. V njej se prepleta dvoje glasov: glas zgodovine ali usode v svoji amorfnosti, brezinteresnosti in silni moči ter tanki glasovi posameznic in posameznikov, ki so sami ali od blizu doživljali brutalnost zla. Če se prvi oglaša iz kaotičnega in anonimnega prapočela vsega, kar je, drugi ob stiku s kaosom neimenljivega izrekajo svoj tukaj in zdaj v vsej konkretnosti in končnosti. V prostor srečanja tragične zgodovinske izkušnje in poetičnega uvida pesnik ne vstopa kot distancirani preučevalec zavojevanega ozemlja, pač pa kot soudeležen, do kraja ranljiv in sočuten videc in premišljevalec.
Knjiga bo izšla v sozaložništvu z založbo Mladika in ob podpori Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.

iz spremne besede Enajst let in pol tišine

povezava za nakup knjige na spletu:

http://www.slovenska-matica.si/knjige/vse-knjige/leposlovje/enajst-let-pol-tisine/

 


Program DSP poteka s finančno pomočjo Javne agencije za knjigo RS.