OBZORJA BESED. Program profesionalnega usposabljanja

OBZORJA BESED

Program profesionalnega usposabljanja v izvedbi Društva slovenskih pisateljev

TERMIN IZOBRAŽEVANJA: torek,  12. 11. in sreda, 13. 11. 2024

LOKACIJA IZOBRAŽEVANJA: Društvo slovenskih pisateljev, Tomšičeva ulica 12, 1000 Ljubljana

PREDAVATELJICE: mag. Nataša Konc Lorenzutti, dr. Aksinja Kermauner, dr. Dragica Haramija

SODELUJOČI: Vesna Radovanovič, Andrej E. Skubic, Vinko Möderndorfer, Suzana Tratnik

Spoštovani,

obveščamo vas, da bo Društva slovenskih pisateljev 12. in 13. novembra izvedlo program profesionalnega usposabljanja z naslovom OBZORJA BESED. Program je namenjen učiteljem razrednega pouka, učiteljem slovenščine in drugih predmetnih področij, šolskim knjižničarjem in drugim pedagoškim delavcem v osnovni šoli, deloma tudi za pedagoške delavce v srednješolskem izobraževanju. Gre za razvijanje kompetenc učiteljev in drugih pedagoških delavcev, ki pri svojem delu potrebujejo znanje o bralni pismenosti, otroški in mladinski književnosti, medkulturnih temah v književnosti, temelje retorike (zlasti s poudarkom na interpretaciji glasno branih gradiv), spoznavanje z avtorji in njihovimi deli.

Prijave na izobraževanje potekajo preko spletnega programa Katis – Katalog programov nadaljnjega izobraževanja in usposabljanja strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju v šolskem letu 2024/2025: https://paka3.mss.edus.si/Katis/Program.aspx?ID=8505

OBZORJA BESED – PROGRAM USPOSABLJANJA

1. dan – Torek, 12. 11. 2024, Društvo slovenskih pisateljev

15.00–15.45 Pogovor ob primerih: Branje in govorna interpretacija leposlovnih besedil

Predava mag. Nataša Konc Lorenzutti
15.45-16.30 Delavnica: Branje in govorna interpretacija leposlovnih besedil Vodi mag. Nataša Konc Lorenzutti
16.30-16.45 Odmor
16.45–17.30 Predavanje: Knjige za otroke z različnimi posebnimi potrebami Predava dr. Aksinja Kermauner
17.30–18.15 Delavnica: Knjige za otroke z različnimi posebnimi potrebami Vodi dr. Aksinja Kermauner

2. dan – Sreda, 13. 11. 2024, Društvo slovenskih pisateljev

15.00–16.30 Predavanje: kakovostna otroška in mladinska književnost Predava dr. Dragica Haramija
16.30-16.45 Odmor
16.45–17.05 Pogovori s pisatelji – OŠ: Vesna Radovanovič Vodi dr. Dragica Haramija
17.05-17.25 Pogovori s pisatelji – OŠ: Andrej E. Skubic
17.25-17.45 Pogovori s pisatelji – OŠ: Vinko Möderndorfer
17.45-18.05 Pogovori s pisatelji – SŠ: Suzana Tratnik
18.05-18.15 Video portreti otroških in mladinskih avtorjev

O predavateljicah

Dr. Aksinja Kermauner je avtorica več del za otroke in mladino, med njimi prve slovenske tipanke, piše tudi za odrasle bralce. Zaposlena je bila kot profesorica slovenščine in likovnega pouka na Zavodu za slepo in slabovidno mladino v Ljubljani, od leta 2011 tudi kot predavateljica na Pedagoški fakulteti Koper, kjer je na smeri Inkluzivna pedagogika predavala predmet Metode dela s slepimi in slabovidnimi.

Mag. Nataša Konc Lorenzutti piše knjižna dela za otroke, mladino ter odrasle. Študirala je dramsko igro in umetniško besedo na AGRFT Ljubljana, kot igralka je bila angažirana v dveh slovenskih poklicnih gledališčih, na umetniškem oddelku gimnazije Nova Gorica pa je opravljala delo profesorice gledaliških predmetov ter z dijaki uprizarjala tudi svoja avtorska dramska dela.

Red. prof. dr. Dragica Haramija je literarna zgodovinarka in redna profesorica za področje slovenske književnosti na Pedagoški fakulteti in Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru. Njeno osrednje raziskovalno področje je mladinska književnost, v okviru te pa teorija žanrov v mladinski prozi in preučevanje posameznih ustvarjalcev mladinske književnosti na Slovenskem in bralna pismenost.

O sodelujočih avtoricah in avtorjih

Vesna Radovanovič je diplomirala na Pedagoški akademiji v Ljubljani. Živi v Murski Soboti, zaposlena je na mladinskem oddelku Pokrajinske in študijske knjižnice, ukvarja pa se tudi s pripovedovanjem pravljic za otroke in odrasle. Je avtorica sedemnajstih priljubljenih slikanic za najmlajše bralce. Slikanica Dedkovo kolo je bila leta 2009 nominirana za Izvirno slovensko slikanico. V knjigi Kdaj ste umrli, pa je zbrala vtise slovenskih mladinskih avtorjev z obiskov na šolah.

Andrej E. Skubic je pisatelj, dramatik, scenarist, prevajalec in jezikoslovec. Njegove knjige so prevedene v vrsto tujih jezikov, za pisateljsko delo pa je prejel tudi nagrado Prešernovega sklada in Župančičevo nagrado. Leta 2019 je za knjigo Babi nima več telefona iz serije Trio Golaznikus prejel nagrado večernica. Za prevajalsko delo je dobil Sovretovo nagrado.

Vinko Möderndorfer je pisatelj, pesnik, esejist, dramatik in režiser.  Med deli, ki jih je ustvaril v zadnjih letih, je otrokom namenil pesniško zbirko Pesmi in pesmičice, mladostnikom romane Kot v filmu, Kit na plaži in Jaz sem Andrej. Za svoje delo je prejel številne nagrade, med drugim nagrado Prešernovega sklada, Župančičevo nagrado, Boršnikovo nagrado za režijo in mnoge druge.

Suzana Tratnik je pisateljica, prevajalka in publicistka. Leta 2010 je izšla njena prva slikanica za otroke in odrasle z naslovom Zafuškana Ganca, ki je bila nominirana za nagrado desetnica. Leta 2017 je dobila nagrado Novo mesto short za kratkoprozno zbirko Noben glas, ki je bila leta 2018 izbrana tudi za projekt Rastem s knjigo. V letu 2018 je dobila nagrado desetnica za roman Tombola ali življenje! Skupaj z režiserko Majo Weiss sta po predlogi romana Ime mi je Damjan napisali scenarij za celovečerni film, ki je v nastajanju.

Prijazno vabljeni k prijavi in udeležbi!

Dodatne informacije na maja.kavzar-hudej@drustvo-dsp.si.