NACIONALNI MESEC SKUPNEGA BRANJA 2024 BO POSVEČEN BRANJU V JAVNEM PROSTORU

S  temo branje v javnem prostoru želimo branje pripeljati izza zidov domačih domov in knjižnic v prostore, kjer je branje manj prisotno (galerije in muzeji, čakalnice zdravstvenih domov, nakupovalni centri, parki in trgi, celo gozd), da bi na ta način pomen branja, predvsem branja za užitek, približali ljudem.

Pobudniki NMSB skupaj s partnerji in podporniki bomo med 8. septembrom (mednarodni dan pismenosti) in 7. oktobrom 2024 pripravili številne dogodke in dejavnosti, ki prispevajo k boljšemu prepoznavanju pomena bralne pismenosti in bralne kulture v slovenskem kulturnem prostoru. Več informacij najdete v dogodkovniku na spletni strani NMSB 2024.

Dogodek bo potekal pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO.

V tem času se bo odvilo nekaj večjih nacionalnih projektov ter številne, sedaj že tradicionalne dejavnosti:

NMSB 2024 se bo tradicionalno začel s posvetom, ki ga organizira Bralno društvo Slovenije v sodelovanju s soorganizatorji. Na posvetu z naslovom Humor rešuje človeka, ki bo 9. septembra v Cankarjevem domu, se bomo osredotočili na pomen humorja v literaturi.

17. septembra, na dan zlatih knjig, bodo Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS ter društva in zveze prijateljev mladine obeležili začetek bralne sezone v vrtcih, šolah, knjižnicah z bralnim maratonom in tradicionalno podelili darilne slikanice (24.000 izvodov) prvošolcem v Sloveniji, zamejstvu in slovenskem zdomskem oz. izseljenskem prostoru, ki so dragoceno povabilo k družinskemu branju. Različne generacije bo ob branju ponovno združeval projekt Medgeneracijsko branje (v sodelovanju z Javno agencijo za knjigo), ki bo v letošnjem šolskem letu potekal že enajstič. Branje v različnih starostnih skupinah in raznolikih prostorih se bo tako nadaljevalo vse šolsko leto, ob poletnih bralnih spodbudah pa vse do NMSB 2025.

Javna agencija za knjigo RS (JAK) tudi v šolskem letu 2024/2025 s partnerji pripravlja nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture Rastem s knjigo (RSK). Eden od ciljev projekta RSK je motivirati mlade za branje mladinskega leposlovja slovenskih avtorjev ter jih spodbuditi k obiskovanju splošnih knjižnic. Podarjeni knjigi slovenskih avtorjev bodo sedmošolci oz. dijaki prvih letnikov srednjih šol prejeli v splošnih knjižnicah.

Na poti po šolah in knjižnicah bosta tudi razstava in stripa Pot knjige ter Skrivnost izginulih črk, ki najmlajše osnovnošolce seznanjata, kako nastane knjiga in kako pomembni so v našem življenju knjige, zgodbe, branje in pisanje. Prvi je na voljo za izposojo v dveh izvodih, pri JAK in Bralnem društvu, drugi samo pri JAK.

Splošne knjižnice po vsej Sloveniji vse leto pripravljajo številne dogodke, ki sledijo letošnjim poudarkom NMSB.

Revija Otrok in knjiga bo v sodelovanju z društvom Argo na festivalu Oko besede organizirala simpozij Duh časa in duh globine. Sredi septembra pa se boste z Mariborsko knjižnico lahko udeležili Pravljičnega sprehoda po mestnem gozdu in Pravljične ure na prostem. Konec meseca bo v okviru cikla Filozofija med knjigami gostila Mladena Dolarja s  knjigo Kamen in glas. V sodelovanju z Mednarodnim raziskovalnim centrom II. svetovne vojne Maribor pa bo v začetku oktobra voden sprehod po nekdanjem ujetniškem taborišču Stalag v Melju.

Tudi v letu 2024 bomo nadaljevali z nacionalnim medresorskim programom #športajmoinberimo, ki s pogovori z znanimi športniki spodbuja branje med mladimi športniki in športnicami. Program, ki ga od lanskega leta vodi Goriška knjižnica Franceta Bevka Nova Gorica, poteka v sodelovanju z desetimi slovenskimi splošnimi knjižnicami, sofinancirata ga Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez in JAK. Osrednji dogodek programa bo 30. septembra v Goriški knjižnici Franceta Bevka Nova Gorica. Potekal bo v okviru Evropskega tedna športa 2024.

Mestna knjižnica Kranj tudi letos v spomin na bogato literarno in publicistično delovanje Franceta Pibernika (1928–2021) razpisuje natečaj za najboljši esej gorenjskih srednješolcev in srednješolk, ki poteka od 2. septembra do 3. decembra 2024. Letošnji domoznanski september pa bodo s številnimi dejavnostmi obeležili 100-letnico rojstva slovenskega scenografa, oblikovalca lutk in lutkovnega režiserja Saše Kumpa.

Vse do 30. septembra 2024 je odprt javni natečaj za pridobitev naziva Branju prijazna občina, ki ga pripravljajo Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo RS. Od leta 2017 je ta naziv pridobilo že 63 slovenskih občin. Namen natečaja je promocija dobrih praks, ki jih za izboljšanje bralne pismenosti, spodbujanje branja in razvoj bralne kulture izvajajo oziroma spodbujajo občine.

Andragoški center Slovenije je tradicionalno pripravil nacionalno akcijo Beremo skupaj – za znanje in zabavo!, ki jo organizira v okviru Tednov vseživljenjskega učenja in z njo spodbudi različne dejavnosti medgeneracijskega branja. Aktivno promovira tudi potujočo razstavo Portreti branja in strokovni priročnik Podobe branja, s katerim želijo branje zasidrati v kulturo izobraževalnih organizacij in okolja, v katerem delujejo.

V NMSB 2024 bomo nadaljevali z vseslovensko akcijo Pokloni čas, polepšaj dan, ki jo pripravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje. Akcija, ki je namenjena povezovanju generacij z različnimi oblikami medgeneracijskega branja, traja vse leto. Napovedali so jo 29. aprila 2024, ob evropskem dnevu medgeneracijske solidarnosti, vrhunec pa bo dosegla 1. oktobra 2024, na mednarodni dan starejših.

Tudi letos bomo NMSB obogatili s spodbujanjem skupnega poslušanja raznolikih in raznoterih zvočnih vsebin Radia Slovenija.

Posebej poudarimo dve novosti letošnjega NMSB:

Letos se kot partnerja NMSB 2024 pridružujeta Zavod za gozdove in Turistična zveza Slovenije, ki bosta 27. septembra, na svetovni dan turizma, skupaj z Andragoškim centrom Slovenije in Gozdarskim inštitutom Slovenije vabila k branju v gozdu in obisku gozdnih knjižnic. Osrednji dogodek svetovnega dneva turizma bo 27. septembra 2024 ob 17. uri v Zeliščarskem centru JV Slovenije v Škocjanu, kjer je postavljena prva gozdna knjižnica v Sloveniji.

S podporo Javne agencije za knjigo RS je založba Mladinska knjiga letos prvič pripravila Festival izvirne slovenske slikanice, ki bo potekal vse do 22. oktobra, ko praznuje prva zbirka slikanic na Slovenskem, Čebelica. V okviru festivala se bodo po vsej Sloveniji zvrstili številni dogodki, na katerih bodo slovenske izvirne slikanice predstavili najvidnejši slovenski avtorji izvirnih slikanic in njihovi ilustratorji. Pestro festivalsko dogajanje bo potekalo v sodelovanju z vrtci, osnovnimi šolami, kulturnimi in drugimi ustanovami ter bo povezovalo različne generacije – tako najmlajše, njihove starše, kot babice in dedke.

 

Vse vzgojno-izobraževalne zavode, kulturne in druge ustanove, ki skrbite za bralno kulturo in bralno pismenost v Sloveniji, zamejstvu in po svetu ter v središče svojega delovanja postavljate otroke, mladino, starejše in družine oziroma delujete medgeneracijsko, vabimo, da v dogodkovnik NMSB vnesete načrtovane bralne dogodke, tudi spletne dogodke in vsebine.

Vabljeni k sooblikovanju NMSB2024! Dogodkovnik je za vnose odprt vse leto.

 

NMSB 2024 tradicionalno spremlja javna medijska in plakatno-komunikacijska nacionalna akcija Beremo skupaj (vodi Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS s partnerji), v okviru katere bomo vzgojno-izobraževalnim zavodom, splošnim knjižnicam in drugim ustanovam, ki spodbujajo branje, razdelili več tisoč plakatov. Letošnji plakati vabijo k branju tudi s plakatnih mest Europlakata po vsej Sloveniji.

 Ilustracija na letošnjem plakatu Beremo skupaj je delo Suzi Bricelj iz slikanice Nine Mav Hrovat z naslovom O kraljeviču, ki ni maral brati (Mladinska knjiga založba, 2021).

Z vsemi dejavnostmi NMSB 2024 uresničujemo strateške cilje Nacionalne strategije za razvoj bralne pismenosti 2019-2030, ki jo je Vlada RS sprejela decembra 2019.

 

Informacije:

Nacionalni mesec skupnega branja 2024

Alenka Štrukelj

koordinatorka NMSB 2024

E: alenka.strukelj@acs.si

M: +386 40 478 009