Javna tribuna za ARS, 19. 2. 2023

Spoštovani predstavniki in predstavnice medijev, spoštovana javnost,

danes, v torek 19. 2. 2023, se je točno opoldne v dvorani Društva slovenskih pisateljev zgodila javna tribuna za ARS. Udeležili so se je predstavniki in predstavnice številnih zavodov, ustanov in inštitucij, kot tudi mediji, ki bodo o vsebini tribune v teh dneh še obširneje poročali. Tribuno so s svojimi izjavami uvedli Dušan Merc, predsednik Društva slovenskih pisateljev, Ingrid Kovač Brus, odgovorna urednica Radia ARS, Dušan Bavdek, predsednik Društva slovenskih skladateljev in Aleš Gabrič, predsednik Slovenske matice.

Izjavo Društva slovenskih pisateljev, ki jo je spisal predsednik društva, Dušan Merc, lahko znova preberete spodaj:

Kako intelektualcem odvzeti njihov glas, kako jih utišati? Najbolj učinkovito je, da zasujemo vse komunikacijske poti med širšo javnostjo in ustvarjalci, ki dajejo družbi vrednost in pomen in ustvarjajo nove poglede na človeka, na politično in duhovno realnost.

Tako metodo utišanja tako ustvarjalcev kot tudi poslušalcev, uničenja skupnosti, ki je utemeljena na demokratičnih načelih in ustvarjalnosti na vseh področjih, ki jih mora zagotavljati slovenska država, obsojamo.

Ne sprejemamo tega, da je program ARS, tretji program Radia Slovenija, potisnjen na rob eksistence in da se mu iz razlogov, ki jih ne moremo razumeti in ki jim lahko pripišemo kakršnokoli idejo, ki uničuje kulturno substanco slovenske družbe, odreka materialna sredstva, nujno potrebna za njegovo delovanje.

Dodajamo, da v slovenskem radijskem prostoru tako ali tako prevzemajo pobudo populistične in kulturno povsem trivialne in pogrošne radijske skupine, ki izničujejo zmožnosti kritične presoje družbenega dogajanja, izničujejo kulturno raven radijske difuzije, zanemarjajo celoten intelektualni spekter slovenske države. Če bo program ARS potisnjen v tako skromno obliko delovanja, na Slovenskem ne bo nobene protiuteži zoper pritlehno in plitvo zvočno podobo Slovenije. Program ARS bo v resnici izbrisan iz radijskega prostora. Zaradi okrnjenega delovanja ARS  bi bila slovenska kultura obubožana za najpomembnejši program v kulturnem in nacionalnem prostoru slovenske države.

Pozivamo Vlado Republike Slovenije, Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in vodstvi RTV Slovenija in Radia Slovenija, ki lahko vplivajo na usodo programa ARS, da ukrepajo in preprečijo uničenje tega tako zelo pomembnega programa!

Foto: DSP