Znani so rezultati in rezidenčna imena za leto 2021–2022

V sklopu natečaja za sodelovanje pri rezidenčnem programu v letu 2021–2022, ki je del projekta Odisejevo zatočišče 2 (The Ulysses’ Shelter 2) je tričlanska komisija, v sestavi Veronike Dintinjana, Denisa Škofiča in Andreja Hočevarja, izbrala tri slovenske kandidate, ki se bodo udejstvovali v rezidenčnem programu v letu 2021–2022.

Na DSP je prispelo 10 vlog in izbrani so bili naslednji trije kandidati:

Tomo Podstenšek

© fotografije: Polona P. Podstenšek

Kratek življenjepis

Tomo Podstenšek (1981) piše predvsem prozo. Kratke zgodbe objavlja v domačih in tujih literarnih revijah, več njegovih besedil je bilo nagrajenih na različnih natečajih. Je avtor šestih romanov in dveh zbirk kratkih zgodb. Romana »Sodba v imenu ljudstva« (Droplja, 2012) in »Papir, kamen, škarje« (Litera, 2016) sta bila nominirana za nagrado »kresnik« za najboljši slovenski roman, zbirka zgodb »Ribji krik« (LUD Literatura, 2017) pa za najboljšo kratkoprozno knjigo leta – nagrada »novo mesto«. Poleg pisateljevanja občasno sodeluje pri gledaliških, radijskih in drugih sorodnih projektih ter organizaciji literarnih dogodkov.

Povezava do avtorjeve spletne strani: https://tomopodstensek.com/

Dvigalo (Litera, 2011)

»Prvenec obetavnega avtorja, pisan v dinamičnem stilu ter s feljtonskimi dolžinami poglavij.« (Samo Rugelj, Bukla)

»Avtor je s tenkočutnim opisom vseh konfliktnih situacij posredno pokazal tudi na širše družbeno in politično dogajanje. Bralcu tako postane iz prve roke jasno zakaj je socializem propadel in zakaj kapitalizem vztraja tako dolgo.« (Miša Gams, Airbeletrina)

»Roman Dvigalo torej ponuja kar nekaj zanimivih asociacij in odpira tudi vprašanje neznosnosti človekove bližine, ki je prav tako simptom sodobne razosebljene družbe.« (Ana Rozman, Radio Slovenija)

Ribji krik (LUD Literatura, 2017)

»Podstenšek je mojster psihologizacije likov, predvsem njihovih najtemnejših plati in strasti, tistih, ki jih je zaradi družbenih konvencij treba prikriti in zamolčati, a so v človeku ujete kot neslišen krik.« (Tanja Petrič, dobreknjige.si)

»Ribji krik je zgodba o nečem, kar bi se lahko zgodilo, a se ne bo, saj smo ujeti v mreže nezadovoljnih življenj, ob čemer pa je vse, kar zmoremo, to, da neslišno kričimo. Naslov je sinonim za vse, kar ostane v odnosih neizrečenega.« (Samanta Hadžić Žavski, Koridor)

»Zgodbe so spisane pripovedno spretno, karakterno prepričljivo, etično zaostreno in kvalitativno precej izenačeno.« (Matej Bogataj, Sodobnost)

Kar se začne z nasmehom (Litera, 2020)

»Izvrsten roman, prepreden s humorjem in satiro, odseva duh sodobnega časa, ki hlepi zgolj po pozornosti in čim večjem številu všečkov ter zato napihuje svojo (lažno) vest do brezmejnosti, ob tem pa brezobzirno pozablja na bistvo: na malega človeka.« (Vesna Sivec Poljanšek, Bukla)

»Absurd sreča akcijsko dramo.« (Petra Vidali, Večer)

»Roman Kar se začne z nasmehom je dovolj pronicljiv preizkus družbene kondicije, spisan tekoče in primerno spravljivo, da ne potegne v kriminalko, s katero se v enem segmentu spogleduje, ali v dramo maščevanja, čeprav Feliks udarce vrne. Vendar se zadeve uredijo s humorjem in malo privoščljivosti, na hitro in brez posledic, kaj šele prelivanja krvi, čeprav vmes mahajo tudi s pištolami. Duhovit premislek o sreči v času, ko menda ta išče naš naslov.« (Matej Bogataj, Mladina)

Ana Svetel

© fotografije: Matic Bajželj

Kratek življenjepis

Ana Svetel je po zaključenima Drugi gimnaziji in Konservatoriju za glasbo diplomirala in magistrirala na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo, kjer trenutno pripravlja doktorat. Njena pesniška zbirka »Lepo in prav« je bila nominirana za najboljši prvenec leta, kratkoprozna knjiga »Dobra družba« pa za nagrado »novo mesto«. Obe deli sta bili razprodani in ponatisnjeni. Po izboru zgodb iz »Dobre družbe« je RTV SLO posnel serijo radijskih iger. Pesmi in kratke zgodbe objavlja v osrednjih slovenskih literarnih revijah (Literatura, Dialogi, Sodobnost), kolumne in eseje pa v različnih medijih. Njena dela so bila prevedena v angleščino, portugalščino, hrvaščino in bosanščino ter večkrat antologijsko zastopana. Vključena je v mednarodno pesniško platformo Versopolis. Aktivno se ukvarja tudi z glasbo in pripovedovanjem.

Recenzije

»Pesniška zbirka Ane Svetel je brez dvoma svetal komet na obnebju sodobne slovenske poezije, med lanskimi prvenci pa prav gotovo sam vrh t. i. mlade lirike, ki v pričujoči knjigi deluje zrelo, kultivirano in ima pravšnjo mero lirskega naboja.« (Milan Vincetič o Lepo in prav, revija Sodobnost)

»Ana Svetel snuje blagoglasno poezijo »mladosti«, katere melodična, občutljiva in notranje osvobojena beseda nezadržno raste iz sedanjega in zelo konkretnega doživljaja.« (Martina Potisk o Lepo in prav, revija Literatura)

»V domala sleherni pesmi zbirke je prisotna prvinska, lahko tudi povsem otroško nedolžna želja po skladnosti, sožitju, uravnoteženju nasprotij, ki jih posameznik nosi v sebi, in nasprotij, ki so zunaj njega.« (Diana Pungeršič o Lepo in prav, oddaja S knjižnega trga, Radio Slovenija)