Sebastijan Pregelj

pregelj-sebastijan

Sebastijan Pregelj

spregelj@hotmail.com

Sodi v mlajšo generacijo slovenskih pisateljev. Diplomiral je iz zgodovine na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Od leta 1991 objavlja svoje zgodbe v literarnih revijah. Leta 1996 je izšel njegov prvenec Burkači, skrunilci in krivoprisežniki, sledile so zbirke kratke proze Cirilina roža, Svinje brez biserov in Prebujanja.
Zgodbi Onstran steklene stene in Pianino sta bili uvrščeni v antologije, ki so izšle v nemškem, slovaškem, poljskem in angleškem prevodu.
Leta 2004 je izšel Pregljev prvi roman Leta milosti, sledil je roman Na terasi babilonskega stolpa, s katerim je bil finalist natečaja Cankarjeve založbe za roman iz sodobnega življenja. Leta 2010 je izšel Pregljev tretji roman Mož, ki je jahal tigra. Pregelj je bil z vsemi tremi romani finalist za nagrado Kresnik – nagrado za najboljši roman leta, ki jo podeljuje časnik Delo
V sodelovanu z Gašperjem Troho je nastal vodnik Literarne poti Ljubljane, ki je leto kasneje izšel še v angleškem prevodu.
Pregelj je član Društva slovenskih pisateljev. Živi in dela v Ljubljani.

Proza:

1996 Burkači, skrunilci in krivoprisežniki, Založba Mondena
1999 Cirilina roža, Založba Kmečki glas
2002 Svinje brez biserov, Založba Goga
2004 Leta milosti, Založba Goga
2008 Na terasi babilonskega stolpa, Študentska založba
2010 Mož, ki je jahal tigra, Študentska založba
2011 Prebujanja, Študentska založba

Objave v antologijah:

1998 Čas kratke zgodbe, Beletrina
2001 Die Zeit der kurzen Geschichte (antologija), Drava Verlag
2002 Vne hranic, Brno Boskovice