Zoran Pevec

zpevec-foto

Zoran Pevec

Zoran Pevec, rojen 1955 v Celju, pesnik, kritik, esejist, urednik. Je doktor znanosti, tema disertacije je bila Urbana poezija na Slovenskem po Pesniškem almanahu mladih. Je član Društva slovenskih pisateljev, kjer je tudi član Komisije za prireditve, je odgovorni urednik revije za književnost in kulturo Vpogled, odgovorni urednik revije za književnost Vsesledje in član uredniškega sveta revije za poezijo in poetično Poetikon.

Poezija:

• 1986 Orbis pictus, samozaložba
  • 1996 Zapisi pozabljenih, Društvo za revitalizacijo literature
  • 2000 Pod silikonskim nebom, Fit media
  • 2004 Moški v sobi, Društvo Apokalipsa
  • 2006 V neki točki, Hiša poezije
  • 2011 Hasidski pevec, Litera
  • 2014 To ni Michel Foucault, Založba Pivec

Strokovne monografije:

• 2006 Kako narediti pesem (priročnik za pisanje poezije), JSKD, revija Mentor

Prevodi:

• 2005 Objava v spletni reviji in v zborniku Pobocza (prevod pesmi v slovaščino in poljščino)
  • 2008 Revija Lirikon 21 (prevod pesmi v francoščino in bolgarščino)
  • 2011 Glasovi slovenske poezije 3 (prevod v angleščino), Hiša poezije
  • 2013 Antologija S petdesetimi glasovi govorim/Padeseti glasy hovorim (prevod v češčino), Založba Petr Štengl
  • 2015 Revija Lirikon 21 (prevod v nemščino)
  • 2015 Antologija Poezija – bla, bla bla od A do …? (prevod v italijanščino)
  • 2016 Muškarac u sobi (prevod v hrvaščino), Kuča poezije (Banja Luka)

Nagrade:

• 1997 Tretja nagrada za pesem Mesto na natečaju za Evropski mesec kulture v Ljubljani
  • 2006 Prva nagrada strokovne žirije na pesniškem turnirju v Mariboru za pesem V neki točki
  • 2013 Velenjica- čaša nesmrtnosti 2013 za vrhunski 10-letni opus slovenskega književnika, ki pomembno zaznamuje umetniško literaturo XXI. st.