Gaja Kos

fotka-gaja

Foto: Natan Osterman

Gaja Kos

Gaja Kos (1979) je doktorirala iz mladinske književnosti, s katero se ukvarja tudi kritiško in uredniško. Kritike piše za revije Literatura, Dialogi, Sodobnost in Otrok in knjiga, za Književne liste ter za elektronski medij www.ludliteratura.si. S Centrom za mladinsko književnost in knjižničarstvo kot zunanja strokovna sodelavka sodeluje pri pripravi Priročnikov za branje kakovostnih mladinskih knjig. Za svoje kritiško delovanje je leta 2010 prejela Stritarjevo nagrado. Pri LUD Literatura soureja knjižno zbirko Stopinje, pri založbi Miš pa izvirno slovensko otroško in mladinsko leposlovje. Piše za (naj)mlajše bralce in zanje občasno tudi kaj prevede. Je članica upravnega odbora Društva slovenskih literarnih kritikov in nadzornega odbora Slovenske sekcije IBBY.

Proza:

• 2010 Grdavši, Miš
  • 2012 Rizibizi in laž, Ajda
  • 2013 Junaki z ladje Argo, Miš
  • 2016 Skokica in smeh,Ajda
  • 2016 Grdavši in dež, Miš

Strokovne monografije / esejistika:

• 2015 Knjižne dvoživke, Aristej

Drugo:

• 2010 Atlas posebnih krajev (soavtorica), Universitätskulturzentrum UNIKUM in Drava

Nagrade in nominacije:

• 2014 znak za kakovost Zlata hruška (Junaki z ladje Argo) ; knjiga izbrana za Cankarjevo tekmovanje